Betegségünkről
Cukorbetegség (Diabetes mellitus)
A cukorbetegség korunk nagy kihívása. Évről-évre Magyarországon is nő a cukorbetegek száma. A cukorbetegség 1921-ig halálos betegségként volt nyilvántartva. 1921-ben egy angol orvosnak - G.Banting - és egy orvostanhallgatónak - Charles B.Best - sikerült hasnyálmirigyből inzulint kivonni, ezzel a gyakorlatilag halálra ítélt cukorbetegek életét mentették meg. Ezen cselekedetükért az 1923-as nobeldíjat hivatali főnöküknek, egy biokémikusnak és a két feltalálónak ítélték oda megosztva. Leonhard Thompsonnak hívták azt a 12 éves kisfiút, akinek életét először sikerült megmenteni 1921-ben iznulin alkalmazásával. (A fiú 1936-ban tüdőgyulladásban halt meg.)
A cukorbetegség egy nagyon alattomos betegség, sok emberről akkor derül ki, amikor már más szövődménnyel jelentkezik az orvosnál (látászavar, érrendszeri gondok, veseproblémák, ...stb). Ma Magyarországon egyre nő a betegek száma, melynek oka a mozgásszegény életmód, helytelen táplálkozás, valamint a betegség korai felismerése.
A cukorbetegség összetett anyagcsere-zavar, melynek legjellemzőbb tünete a vércukorszint megemelkedése.
Két alaptípust (1-es és 2-es típusú cukorbetegség) különböztetünk meg.
- 1-es típus vagy fiatalkori cukorbetegség megjelenése után azonnal inzulint igényel a beteg életben tartása, mivel a hasnyálmirigy inzulintermelése leáll, és a vércukor-érték kritikus értékre emelkedik.
- 2-es típusú cukorbetegség korábban a 40 év felettiek betegsége volt, ma már a tizenéves kortól is egyre gyakrabban találkozunk vele. A 2-es típusú cukorbetegségre való hajlam erősen öröklődik, de a korfejlődésben sokkal meghatározóbb a külső környezeti tényezők jelentősége. Ezek: mozgásszegény életmód, helytelen táplálkozás, és e két tényező hatására az elhízás. Az előzőek hatására a szervezet nem tudja hasznosítani az inzulint, így a vérben magas lesz a cukortartalom, de nem hasznosul, a sejtek éheznek. A 2-es típusú cukorbetegség kezelésének első foka a helyes táplálkozás, helyes életmód. A kezelés második foka a gyógyszeres kezelés. Ez egy ideig segít a helyes cukorszint beállításában, de a betegek túlnyomó többsége egy idő után inzulinkezelésre szorul.
A cukorbetegség késői szövődményei:
- az érrendszer károsodása, érszűkület;
- a szem károsodása, súlyosabb esetben a látás teljes elvesztése;
- vesekárosodás, esetleg dialízis. (hetente 2-3 alkalommal a vérből a mérgező anyagok eltávolítása - művese-kezelés);
- magas vérnyomás, magas vérzsír-szint (koleszterin) kialakulása.;
- infarktus veszély;
- idegrendszer károsodása;
- végtagok keringési zavara, végtagok elvesztése.
A cukorbetegség tünetei:
Fokozott szomjúságérzet, vizelet mennyiségének megnövekedése, fokozott éhségérzet, testsúly-csökkenés, levertség, fáradtságérzet, bőrfertőzések, bőrviszketés (elsősorban a nemiszervek környékén).
Helyes vércukorszint:
Az egészséges ember éhgyomri vércukor-szintje 4-6 mmol/l között változik, az étkezések után 1-2 óra időtartamra 1-2 mmol/l-t emelkedik.
Cukorbetegségről akkor beszélünk, ha a vércukor éhgyomri szintje a 6 mmol/l-t meghaladja, étkezés után 9 mmol/l fölé emelkedik.
A cukorbetegnek három dolgot kell állandóan egyensúlyba tartani:
- mozgás,
- diéta,
- gyógyszer.
A gyógyszer mennyisége általában adott, tehát ha többet mozgunk (sport, nehéz munka), akkor több szénhidrátot (zsemle, kifli, kenyér) kell elfogyasztanunk. Amennyiben nem sikerül ezt a hármast egyensúlyban tartani, akkor jelentkezhet a szervezet anyagcseréjének kisiklása.
- Hipoglikémia - a vércukor 3 mmol/l alá esik. Következménye zavarodottság, ájulás. Amennyiben a beteg nem kap segítséget halál is beállhat.
- Hiperglikémia - A vércukorszint a normálisnál, illetve a kívántnál magasabb szintje. Éhgyomorra és étkezés előtt 7 mmol/l feletti, étkezés után a 9 mmol/l feletti vércukor-szint.
Az itt leírtak egy töredékét képezik annak, amit egy cukorbetegnek tudni kell a betegsége kézbentartásához. A cukorbetegség jó kezelése csak az orvos és a beteg együttműködésével képzelhető el.
Jól kezelt cukorbeteg = Jól képzett cukorbeteg.
Az ismeretek megszerzésében óriási szerepet tölt be a klub.
Egyesületünknek nagyon lelkiismeretes patronáló orvosa: dr. Kovács Éva főorvosnő és Dr. Aranyos Gabriella háziorvos doktornő.
Összejöveteleinkre a patronáló orvosok mellett az egyes szövődmények szakorvosait is meghívjuk (urulógus, szemész, ideggyógyász, nefrológus, érsebész, kardiológus, ...stb.), akik előadásaikkal hozzájárulnak ahhoz, hogy sorstársaink minél hosszabb ideig tudjanak jó életminőségben élni, és a cukorbetegség következményében fellépő szövődmények minél később jelentkezzenek.
Egyesületünk tagjai az idősebb korosztályból tevődnek össze, a fiatalokat sajnos eddig nem sikerült bevonni (ez országos jelenség), pedig talán nekik lenne rá legnagyobb szükségük, hogy ne kelljen idő előtt mozgássérültnek vagy látászavarokkal küzdőnek lenni.
A károsodás némely formája a jó életvitel mellett is elérheti a cukorbeteget, de nem mindegy, hogy mikor. A károsodások jó életvitellel kitolhatók, egy részük megelőzhető, de ehhez ismerni kell a megelőzés módjait. Klubunk ebben - a szakorvosok segítségével, - akik felhívják a figyelmet a veszélyekre, nagyban hozzájárul a tagság oktatásához, a figyelem felhívásához.
Összejöveteleinket minden hónap második hétfőjén tartjuk az Egészségfejlesztési Irodában (Komló, Városház tér 18.). Szeretettel várunk minden cukorbeteget, illetve cukorbeteg családtagját (a családtag a cukorbeteg életét mentheti meg egy hipoglikémia kialakulásánál, ha tudja, hogy mi a teendő).
Jöjjön el, nézze meg, hogy mit csinálunk, és ha megnyerte tetszését, akkor álljon közénk!
A klubnapok programja:
15.00-tól
- Vérnyomásmérés.
- Vércukormérés.
16.00-tól
A meghívott előadó orvos vagy más szakterület képviselőjének (pl.: dietetikus) előadása, feltett kérdésekre válaszadás.
A klubnapok óriási előnye, hogy az előadás után az orvosoktól az egyéni gondokra is választ kapnak a klubtagok. Az előadó orvosok nagy türelemmel válaszolnak olyan kérdésekre is, amelyek egy rendelés keretében nem férnek bele.
Befejezésül a klub tagjai nevében szeretnék köszönetet mondani az egyesület patronáló és meghívott előadó orvosainak, és más területek képviselőinek, hisz nagy részük van abban, létszámunk 70-90 fő között mozog.
Meggyőződésem, hogy egy ilyen nagy létszámú csoportot csak értelmes, jó programokkal lehet együtt tartani.
Müllerné Árpád Edit
egyesületi elnök